16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Försenad börs föll

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 juni 2008Publicerad: 02 juni 2008

Börsveckan fick en dyster start. Tekniska problem försenade starten och när handeln väl kom i gång föll börsen med bankerna som sänke.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Svensk bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

Det var tekniska problem med handelssystemet Saxess som innebar att handeln inte kunde öppna förrän klockan 9.40. De ledande indexen med bankerna i spetsen föll när handeln kom väl kom i gång och nedgången höll i sig hela dagen.

Vid handelsdagens slut hade OMXS-indexet fallit med 0,9 procent till 321,9.

Kursutvecklingen var i linje med de övriga Europabörserna.

Svensk ekonomi är i god form, tycker Internationella valutafonden (IMF). Men Riksbanken uppmanas att hålla koll på inflationen och undvika att röra räntan på ett tag.

Måndagen var den första handelsdagen för Ericssonaktien efter den omvända spliten. Efter sammanläggningen av aktier ska värdet på Ericssonaktien stiga med runt fem gånger jämfört med fredagens notering på 16:40 kronor. Det motsvarar 81:40 kronor. Ericssonaktien föll med 2,0 procent till 80:00 kronor.

Telia Soneras aktie steg med 0,5 procent till 54:50 kronor. Tele 2-aktien föll med 1,8 procent till 126:00 kronor.

De fyra svenska storbankerna säljer NCSD, före detta Värdepapperscentralen VPC, till det Belgienbaserade bolaget Euroclear för drygt 3 miljarder kronor och gör rejäla reavinster på försäljningen. Men ökad finansoro drev ner bankaktierna rejält.

Nordeaaktien föll med 1,4 procent till 96:10 kronor och Swedbanks aktie föll med 2,9 procent till 144:00 kronor. SEB-aktien föll med 2,2 procent till 133:00 kronor och Handelsbankens aktie föll med 1,8 procent till 163:00 kronor.

ANNONS

Oljeaktierna vände upp igen efter breda nedgångar i förra veckan. Lundin Petroleums aktie steg med 0,8 procent till 93:50 kronor. P A Resources aktie steg med 1,0 procent till 74:25 kronor.

Den globala flygindustrin riskerar att förlora 36 miljarder kronor i år om oljepriserna ligger kvar på nuvarande rekordhöga nivåer på runt 135 dollar per fat, enligt IATA. SAS-aktien steg med 1,7 procent till 46:00 kronor.

Försäljningen av lastbilar minskade under maj med 4,2 procent enligt Bil Sweden. Volvoaktien föll med 0,8 procent till 94:25 kronor och Scaniaaktien föll med 2,3 procent till 115:50 kronor.

Frankfurtbörsens DAX-index föll med 1,2 procent till 7 008,8 och Londonbörsens FTSE-index backade med 0,8 procent till 6 007,6. Parisbörsens CAC-index föll med 1,6 procent till 4 935,2.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS