I en debattartikel i Financial Times ger i dag 63 brittiska företagsledare sitt stöd till Blair-regeringen.
Företagsledare stödjer Labour


Mest läst i kategorin

”Sedan 1997 har Labour regerat över en period av ekonomisk stabilitet och tillväxt utan motsvarighet i modern tid. Vi lever utan inflationshot, arbetslösheten har fortsatt att falla och räntorna har varit mer stabila än någonsin sedan 1960-talet”, skriver företagsledarna i sin artikel.
Fyra av de undertecknade är företagsledare för bolag på Londonbörsens FTSE 100-index. Det är ITV-vd:n Charles Allen, vd:n för United Business Media Lord Hollick, styrelseordförande för Allied Domecq Sir Gerry Robinson och Bryan Sanderson som är styrelseordförande i Standard Chartered Bank.
Vid det senaste valet i juni 2001 publicerades en liknande artikel i The Times. Det inlägget besvarades av 144 företagsledare till Conservatives fördel.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







