16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fond bojkottar klusterbombsföretag

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 juni 2008Publicerad: 02 juni 2008

Sjunde AP-fonden har beslutat att sälja alla aktier i ett tiotal företag som utvecklar kärnvapen och klusterbomber.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Svensk bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

Lockheed Martin, General Dynamics och EADS hör till dem som utesluts ur portföljen.

I EADS ingår Dasa som tillverkar svenska flygvapnets klusterbomb Bombkapsel 90.

”Att förvalta kapital är ett ansvarsfullt uppdrag. Men det utgör också en möjlighet till inflytande. Att avstå från investeringar i företag som utvecklar kärnvapen och klusterbomber är därför ett viktigt bidrag till en säkrare värld”, skriver fondens tillförordnade vd Richard Gröttheim och Svenska Freds ordförande Anna Ek på Dagens Nyheters debattsida.

Sjunde AP-fonden uppmanar nu andra fondbolag att följa efter.

– Vi vill ju att resten av branschen tar samma beslut, säger Richard Gröttheim till TT.

– Vi tycker inte att pensionspengar ska användas för att placeras i företag som tillverkar så här hemska vapen.

Beslutet om att sälja aktier i företag som tillverkar kärnvapen och klusterbomber fattades efter det internationella mötet om klusterbomber som hölls i Dublin i veckan.

Men att utesluta företag som tillverkar andra typer av vapen är inte aktuellt.

ANNONS

– Det finns ett väldigt tydligt ställningstagande från Sverige i de här två fallen, säger Richard Gröttheim.

I valet av aktieinnehav utgår Sjunde AP-fonden från de officiella ställningstaganden som Sverige gör i olika frågor, och som ofta är baserade på internationella konventioner. Det anser man speglar uppfattningen om vad som är etiskt rätt hos majoriteten av de svenska spararna.

– Vi vill vara så objektiva som möjligt. Vi vill ha strikta regler och ett väldigt tydligt ramverk för vår fondförvaltning, säger Richard Gröttheim.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS