10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

FN föreslås sköta urananrikning

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 maj 2007Publicerad: 02 maj 2007

Produktionen av anrikat uran för civil kärnkraft borde underställas FN. Det föreslår Tysklands regering, som har gjort en framställan i ärendet till Internationella atomenergiorganet (IAEA).

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Det skulle enligt utrikesminister Frank-Walter Steinmeier kunna lösa de pågående konflikterna med Nordkorea och Iran, där de två länderna säger sig anrika uran för energiproduktion, men misstänks använda uranet till framställning av kärnvapen.

Enligt det tyska förslaget skulle anrikningsanläggningen placeras i ett neutralt land, som kan accepteras av samtliga stater. Landet skulle sedan överlämna suveräniteten över området till FN, på samma sätt som FN-högkvarteret i New York.

IAEA kan sedan bestämma om det anrikade materialet ska vidarebefordras, baserat på kriterier som omöjliggör missbruk, sade Steinmeier.

Förslaget presenterades dagen innan representanter från USA, Ryssland, Kina, Storbritannien, Frankrike och Tyskland träffas i London för att diskutera Irans kärnkraftsprogram.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS