06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

FN-chefen avgår inte

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 sep. 2005Publicerad: 08 sep. 2005

FN-chefen Kofi Annan sa i går att han tar på sig ansvaret för dålig administrativ styrning av olja-mot-mat-programmet i Irak, men tänker inte avgå.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Däremot har det inte framkommit några hållbara bevis för att Kofi Annan själv skulle ha varit inblandad i den korruption som FN:s oberoende utredare Paul Volcker, USA:s tidigare riksbankschef, funnit under sin granskning.

I går offentliggjordes Paul Volkers undersökning i sin helhet. Utredningen slår fast att det förekommit korruption både bland högre FN-tjänstemän och bland tjänstemän på lägre nivåer. Det framgår också att FN är i akut behov av mer ekonomisk styrning och nya finansiella kontroller för att bekämpa korruption.

Trots kritiken, och trots att Kofi Annans son misstänks för korruption, hävdar hans nära medarbetare att generalsekreteraren inte har några planer på att avgå i förtid.

Kofi Annans mandat att leda FN löper till i slutet av 2006.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS