Realtid

Finanseliten ångrar sig om Trump – från jubel till kris

Trump
Den tidigare glädjen över Donald Trump har tonats ner bland höjdarna på Wall Street. (Foto: Manuel Balce Ceneta/Richard Drew/AP/TT)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 16 apr. 2025Publicerad: 16 apr. 2025

För bara några månader sedan var Donald Trump näringslivets favorit. Nu hörs andra tongångar från Wall Street: ”Period av extrem rädsla.”

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I KORTHET

  • Donald Trumps återkomst hyllades av Wall Street, men optimismen vändes snabbt till kris när nya tullar slog mot marknaderna.
  • S&P 500 föll kraftigt, företag drog tillbaka vinstprognoser och finanseliten förlorade inflytande.
  • Kritiken växer från tidigare allierade, som Bill Ackman och Wilbur Ross. Goldman Sachs vd David Solomon hoppas på dialog, men en majoritet av företagsledare varnar för negativa effekter.
  • När Trump senare pausade delar av tullarna var det inte Wall Street som påverkade honom – utan marknadens dramatiska reaktion.

Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid

När Donald Trump återigen intog scenen vid ett affärsmöte i Miami i februari, möttes han av jubel från några av USA:s mäktigaste investerare.

Men bara veckor senare har samma näringslivstoppar tvingats till krishantering efter att presidentens handelskrig skakat marknaderna och väckt farhågor om inflation och lågkonjunktur.

Missa inte: Skräcken för Trump – vågar inte säga vad de tycker. Realtid

Trumps beslut att införa breda och höga tullar har lett till en ny verklighet för Wall Street, som tidigare såg hans återkomst som en möjlighet till avregleringar och skattesänkningar.

Istället har hans politik visat sig oförutsägbar och hård mot just de grupper som en gång stod honom nära.

Dr Doom: USA-börsen bäst även om Musse Pigg skulle styrt

Ekonomen Nouriel Roubini anser att Wall Street i USA är den bästa marknadsplatsen.

Flera tungviktare är kritiska

ANNONS

”Vi trodde inte att han verkligen skulle genomföra globala tullar. Vi räknade med att någon med ekonomisk kompetens i administrationen skulle stoppa det”, säger en chef på Wall Street till Financial Times.

Bland dem som nu kritiserar Trump finns flera tunga namn inom finansvärlden.

Läs även: Läkemedelsbolag varnar: Europa måste skärpa sig. Realtid

Bill Ackman, som före valet uttryckte starkt stöd, konstaterade nyligen att ”presidenten förlorar näringslivets förtroende världen över”.

Wilbur Ross, tidigare handelsminister, tillägger: ”Vi befinner oss i en period av extrem rädsla för det okända.”

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024
Spela klippet
Fastigheter

Fortfarande mest populära bostadstypen bland svenskarna

27 nov. 2024

Befinner sig i en ekokammare

När USA:s regering tillkännagav tullarna i början av april tappade S&P 500 över 5 biljoner dollar i värde.

Samtidigt har företag som Delta och Walmart dragit tillbaka sina vinstprognoser, och antalet företagsförvärv har fallit till den lägsta nivån på ett decennium.

ANNONS

Har Donald Trump skadat den amerikanska dollarn för alltid?

Tullkriget har skadat förtroendet för presidenten, USA som handelspartner och för den amerikanska dollarn.

Även näringslivets röst har förlorat inflytande.

”Trump har omgett sig med en ekokammare. Det är långt ifrån när Gary Cohn bidrog med balans”, säger en investeringschef.

Tydligt missnöje

Goldman Sachs vd David Solomon uttryckte i samband med kvartalsrapporten en försiktig optimism om att Trump kommer att lyssna på företagen.

”Vi hoppas att återkoppling från företag, investerare och konsumenter leder till en politik som främjar långsiktig tillväxt”, sa han enligt Financial Times.

Men missnöjet är påtagligt.

Svenskar fortsätter skippa USA-resor

Det nuvarande läget i USA gör att allt fler börjar känna sig tveksamma inför att resa till det tidigare så populära resmålet.

ANNONS

Vill inte riva hela huset

Enligt en enkät från Chief Executive tror 76 procent av tillfrågade vd:ar att tullarna kommer påverka deras verksamheter negativt.

”Att starta ett handelskrig med våra närmaste allierade är helt enkelt dålig affär”, säger Peter Ensch, vd för Sani-Matic, till New York Times.

När Trump delvis backade från tullarna den 9 april var det inte trycket från Wall Street som ändrade kursen – utan marknadens kraftfulla reaktion. Som en av Trumps rådgivare uttryckte det:

”Trump är okej med att Wall Street tar smällar, men han vill inte att hela huset ska rasa.”

Läs även: Miljardärerna vänder sig emot Trump: ”Kolossalt misstag”. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

ANNONS
ANNONS