21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fem miljoner till Tobii

Realtid.se

Danderydsbolaget är den stora Vinnova-vinnaren i programmet Forska & Väx.

Ögonstyrningsföretaget Tobii får fem miljoner kronor för att utveckla ett språksystem för handikappade barn.

Bidraget på fem miljoner kronor är det största som i år delas ut inom Vinnovas program Forska & Väx. Samtidigt får beräkningsspecialisten lundabaserade Mitrionics 3,8 miljoner för parallellprogrammering.

Totalt betalar Vinnova ut 70 miljoner kronor i bidrag till både forsknings- och utvecklingsprojekt till förstudier. Pengarna delas ut till 64 små och medelstora företag i årets andra omgång av Forska & Väx och går till FoU-projekt och förstudier. Totalt inkom 287 förslag som sammanlagt ansökte om drygt 406 miljoner kronor.

Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev teknik, media och telekom som skickas ut varje tisdag.

Språkverktyg för handikappade barn, läkemedel för tarmsjukdom, betalningssystem för varuautomater, miljövänlig golvvård, mjukvara för smartare 3D-kameror, identifiering av sprängämnen och mätning av strålning vid cancerbehandling. Det är några av de 64 projekt som finansieras med sammanlagt 70 miljoner kronor i Vinnova-programmet Forska&Väx.

Tobii Technology i Danderyd är mest känt för sin teknik för ögonstyrning av datorer.
I arpil förra året skrev Realtid.se om att det svenska it-företaget Tobii Technology har kommit med på it-tidningen Red Herrings prestigefyllda 100-lista.

– Internationellt är det här en framgång för oss. Red Herrings lista uppmärksammas av amerikanska riskkapitalföretag, sade John Elvesjö, vice vd och en av grundarna till Tobii till Realtid.se.

Det företaget får nu 5 miljoner kronor för att utveckla nya typer av kommunikation för barn med intellektuella handikapp. Hjälp för individer med funktionshinder utgör redan en stor marknad för företaget, men hittills har det rört sig om assistans för folk med nedsatt motorik, skriver Elektroniktidningen.

– Det finns dock en stor och växande grupp barn med intellektuella handikapp, och inom detta område finns väldigt lite forskning gjord kring kommunikationshjälpmedel. Vi kommer att bygga upp den unika kompetens som krävs, säger Tobiis utvecklingschef Mårten Skogö i ett pressmeddelande.

Här är hela listan över de nya Vinnova-vinnarna

Albireo AB, Göteborg, 500 000 kr, lokalt verkande läkemedel för inflammatorisk tarmsjukdom

Bioprocess Control Sweden AB, Lund, 1 900 000 kr, online övervakningssystem av vätgas i vätska för att optimera styrning av biogasproduktion

Bledge AB, Västra Frölunda, 500 000 kr, betalningssystem för varuautomater och obemannade försäljningsställen

Cinside AB, Linköping, 500 000 kr, handhållen radar för att upptäcka personer bakom hinder

Gipeco AB, Jönköping, 2 371 000 kr, miljövänliga golvvårdsprodukter

Illuminate Labs AB, Göteborg, 500 000 kr, realistisk virtuell 3D-modell av byggobjekt direkt från arkitektritningar

In View AB, Kista, 1 830 000 kr, kommunikationstjänster i äldreomsorgen

Indusec AB, Stockholm, 378 000 kr, ljudbarriär för att skingra folkmassor vid krissituationer

Integrum AB, Göteborg, 500 000 kr, implanterbar styrning av amputationsproteser

JonDeTech AB, Uppsala, 1 950 000 kr, extremt små och billiga sensorer för beröringsfri temperaturmätning inom medicinteknik och konsumentelektronik

Kiviks Musteri AB, Kivik, 2 424 000 kr, specialdesignade functional food-drycker

Mitrionics AB, Lund, 3 826 000 kr, parallellprogrammering från superdator- till flerprocessorarkitekturer

Moberg Derma AB, Solna, 4 219 000 kr, läkemedel inom nagelsvampsområdet

Modelon AB, Lund, 1 538 000 kr, system för modellbaserad optimering och styrning av koldioxidavskiljning

Optronic Partner AB, Skellefteå, 2 000 000 kr, mjukvara för smartare 3D-kameror

Peerialism AB, Stocksund, 2 056 000 kr, global hårddisk där alla kan spara sina filer och nå dem säkert överallt

Portendo AB, Stockholm, 2 011 000 kr, identifiering av sprängämnen

Ramnäs Bruk AB, Ramnäs, 2 500 000 kr, ytbeläggning av off shore-kätting

Recorded Future AB, Alingsås, 4 200 000 kr, framtidsbevakning med fokus på finans och underrättelsetjänst

ScandiDos AB, Uppsala, 4 000 000 kr, mätning av stråldos vid strålbehandling av cancer

Servotek AB, Arlöv, 500 000 kr, eliminera inverkan av munalkohol vid mätning av alkohol i utandningsluft

Tobii Technology AB, Danderyd, 5 000 000 kr, språkverktyg för handikappade barn

Vitrolife Sweden AB, Göteborg, 3 614 000 kr, optimerade odlingsmedier för att möjliggöra klinisk användning av stamceller

Väg och Trafiksäkerhet i Gävle AB, Gävle, 499 000 kr, individuellt tillbudslarm för vägarbetare

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben