Zoellick blir ledamoti investmentbolag.
Ex-Världsbankschefen får nytt finansjobb
Mest läst i kategorin
Den tidigare Världsbankschefen Robert Zoellick blir ny ledamot i investmentbolaget Temaseks styrelse, med Singapors stat som huvudägare, skriver Private Equity International.
Robert Zoellick ska hjälpa bolaget med den planerade expansionen i Amerika och Europa.
– Zoellick för med sig värdefulla erfarenheter kring internationella affärer, dimpomati och finansbranschen som kommer ha ett stort värde för styrelsen, säger Lim Boon Heng, ordförande i Temasek, i en kommentar.
I juli meddelade Temasek att de trappar upp sina investeringar i USA och Europa, med kommande kontor i London och New York. Zoellick tillträder styrelsen den 15 augusti.
Zoellick var ordförande för Världsbanken åren 2007 till 2012. Han var tidigare anställd för den amerikanska staten som trade representative och deputy secretary of state.






