Börsgruppen väljer svenska bolaget som teknologipartner för ny tjänst inom derivathandel.
Euronext väljer Cinnober

Mest läst i kategorin

First North-noterade Cinnober blir teknologipartner till europeiska börsgruppen Euronext gällande en ny satsning på derivathandel med förbättrad riskhantering och clearing. Enligt avtalet ska det svenska bolagets TRADExpress-teknologi implementeras och anpassas till Euronexts specifika behov.
Börsgruppen planerar lansering av nya tjänsten under våren nästa år. Den ska erbjuda förädlad derivathandel genom att investerare får rapportera bilateralt överenskomna affärer med flexibla parametrar till Euronext. Börsens centrala motpart LCH. Clearnet SA ingår i samarbetet och erbjuder transaktionsclearing.
Cinnober har tidigare samarbetat med andra delar av Euronext-koncernen, enligt vd Veronica Augustsson.
– Hela vår bransch gått in i något av en ny era, med ökad efterfrågan vad gäller moderna och kundanpassade systemlösningar inom post-trade. Detta gäller givetvis även de europeiska derivat- och aktiemarknaderna, där Euronext är en tung och viktig spelare med en lång historik och intressant framtid, säger hon i en kommentar.
Investerare får även möjligheten att skapa derivatinstrument genom ett webbgränssnitt eller genom en dedikerad elektronisk uppkoppling och rapportera handel som inte är tillgängliga i den centrala orderboken.
Euronext satsar på nya tjänsten på grund av önskemål från dess institutionella kunder att bredda erbjudandet inom derivathandel, enligt börsgruppens head of markets and global sales Lee Hodgkinson.
– Vi positionerar nu vårt derivaterbjudande med uppenbara fördelar som modern clearingfunktionalitet står för, såsom ökad transparens och minskade systemrisker i marknaden samt lägre risk med effektivare kapitalutnyttjande för den enskilde investeraren. Detta helt i enlighet med de reformprogram som har införts under senare år. Den nya lösningen förbättrar vår konkurrenskraft när det gäller befintliga och nyligen lanserade produkter, samtidigt som den kommer att vara en katalysator för ett utvidgat erbjudande inom derivatprodukter och handlade tillgångsklasser, säger Hodgkinson i en kommentar.
Cinnober noterades på First North i september och erbjuder finansiell teknologi till börser och clearinghus. Några av kunderna är Deutsche Börse, Dubai Gold & Commodities Exchange och London Metal Exchange.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





