Ledningen tar över Kakeldax.
Ernströmgruppen säljer efter problemår
Mest läst i kategorin
Ernströmgruppen avyttrar portföljbolaget Kakdeldaxgruppen med tretton egna butiker i Sverige och en omsättning på 200 miljoner kronor. Affären kommer efter ett par års lönsamhetsproblem och efter ett beslut av Ernströmgruppen att lämna konsumentsektorn.
Enligt ett pressmeddelande kommer den nuvarande ledningen i Kakeldax, bestående av vd Johan Sandberg, ekonomichef Carl-Johan Wergeland och försäljningschef Tony Köhler, att ta över bolaget.
– Vår ambition är att så snart som möjligt redovisa ett positivt resultat, vilket i sin tur kommer säkra verksamheten och få den att växa, säger Johan Sandberg i en kommentar.
Försäljningspriset avslöjas inte.
Holdingbolaget Ernström & Co, med vd Fabian Hielte, har genom Ernströmgruppen byggt upp en portfölj av bolag inriktade på bland annat VA/VVS, energi och säkerhet. Koncernen är aktiv inom fastighetssektorn som storägare i Platzer och Sverigehuset.
I somras gick man också in som storägare börsaktuella Christian Berner Tech Trade.






