Realtid

EQT planerar ny fond om 5 miljarder euro

Sara Johansson
Uppdaterad: 03 nov. 2014Publicerad: 03 nov. 2014

Fondens fokus ska ligga på fokus mot så kallade leveraged buyouts. Samtidigt rekommenderas EQT som köpare av Siemens hörapparater.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Private Equity-bolaget EQT planerar en ny fond på 5 miljarder euro med fokus mot så kallade leveraged buyouts, enligt Nyhetsbyrån Direkt som citerar Bloomberg News.

EQT ska ha förhandlat med investerare om att starta fonden, som blir EQT:s sjunde.

Fonden skulle bli den första nya sedan i november 2013, ska ta in kapital under första halvåret 2015.

Samtidigt framgår det av källor till den tyska sajten Tagesspiegel att EQT ska rekommenderas som köpare av Siemens hörapparater under ett möte på onsdag, den 5 november. Affären, som varit känd de senaste veckorna, ska uppgå till 2 miljarder euro.

Bland de konkurrerande budgivarna finns Permira Advisers och den danska hörapparatstillverkaren GN Store Nord.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS