09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EQT anlitar banker för att sälja förlag

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 okt. 2012Publicerad: 11 okt. 2012

Det är tyska förlaget Springer Science som ska säljas ut för minst 2,5 miljarder pund.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Det skriver Altassets med hänvisning till Sky.

Springer Science and Business Media är det fullständiga namnet för förlaget som är näst störst i världen på vetenskapliga tidskrifter. Det bildades genom en sammanslagning av holländska Kluwer Academic Publishers och tyska Bertelsmann-Springer.

Springer Science ägdes tidigare av riskkapitalbolagen Candover och Cinven men de sålde i slutet av 2009 ut förlaget via en auktionsprocess som EQT och Singapores statliga kapitalfond GIC vann. De betalade 2,3 miljarder euro varav EQT tog en ägarandel på 82 procent och GIC 18 procent.

Köpeskillingen 2,3 miljarder euro motsvarar i dagsläget 20 miljarder kronor, och det förväntade pris på minst 2,5 miljarder pund som Springer Science nu väntas säljas för motsvarar 27 miljarder kronor. Det skulle i så fall innebära en värdeökning med 35 procent på tre år, motsvarande 10-11 procent per år.

Enligt Altassets håller EQT och GIC nu på att anlita banker som finansiella rådgivare för att utreda alternativa möjligheter att sälja Springer Science på. Tanken är att parallellt driva processer för att antingen börsintroducera eller sälja förlaget skriver nyhetsbrevet.

Realtid.se får tag på EQT:s presskontakt Johan Hähnel.

Stämmer det att ni håller på att anlita banker för en utförsäljning av Springer Science?

– Det är rykten som vi inte kommenterar, säger han.

ANNONS

Realtid.se har sökt Springer Sciences informationschef Eric Merkel-Sobotta via telefon till bolagets huvudkontor i Berlin.

Under 2011 hade Springer Science intäkter på 875 miljoner euro vilket var en ökning med 2-3 procent från 2010.

Ebitda-resultatet blev 313 miljoner euro vilket var en ökning med 7 procent.

Ebitda-marginalen blev alltså 36 procent under 2011.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS