Oscar Properties i samägt bolag med finansjätten.
Engelbert fixar borätter åt Carlyle

Mest läst i kategorin

Carlyle Group köpte ett större fastighetsbestånd i Nacka strand 2012. Nu ska en del av området förvandlas till bostadsrätter.
För ändamålet bildades ett samägt bolag med Oscar Properties som köper fastigheten Nacka Sicklaön 369:32.
Enligt planerna ska 200 bostadsrätter nu byggas genom en konvertering av den befintliga kontorsfastigheten. Byggstarten bedöms till slutet av 2015.
– Byggnaden ligger precis vid vattnet i ett av Nacka Strands bästa lägen. Den har stor potential för att bli attraktiva bostäder, säger Oscar Properties vd Oscar Engelbert i ett pressmeddelande.
De ekonomiska villkoren och finansieringsdetaljer avslöjas inte i nuläget.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






