11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

E.N. Sak Försäkring slår tillbaka mot FI

Realtid.se
Uppdaterad: 14 nov. 2011Publicerad: 14 nov. 2011

Försäkringsbolaget överklagar FI:s beslut att tvångsomhänderta verksamheten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

”Solvenskvoten har vid flera tillfällen de senaste tre åren varit för låg och bolaget har tagit otillåtna lån för att undvika akuta likviditetsproblem.”

Det skrev FI i ett beslut den 9 november rörande E.N. Sak Försäkring i Europa AB. FI pekade också på att bolaget under en längre tid saknat ett skuldtäckningsregister, vilket har gjort att försäkringstagarnas tillgångar inte har varit skyddade. Som en direkt effekt förlorade bolaget omedelbart sitt tillstånd.

Myndigheten frös även bolagets tillgångar och meddelade att FI, tillsammans med Vinge, ska drifta E.N. Sak Försäkring tills dess att Bolagsverket har beslutat om likvidation eller ej. Men nu slår bolaget tillbaka och överklagar Finansinspektionens beslut.

Bolagets styrelse och ägare motsätter sig kraftigt de uttalanden och påståenden som Finansinspektionen har framfört i beslutet samt i andra sammanhang.

E.N. Sak Försäkring i Europa AB har 26.000 kunder i Sverige och Danmark och såväl styrelse som ägare till bolaget menar att Finansinspektionens agerande inte på något sätt är till fördel för försäkringstagarna.

Bolaget meddelar också att en styrelserepresentant ska tala med media i avsikt att: ”förmedla en komplett och en korrekt bild av bolagets situation till både allmänheten och bolagets försäkringstagare.”

Enligt E.N. Sak Försäkring har Finansinspektionen hela tiden bortsett från uttalanden som har lämnats av bolaget och dess oberoende experter, bland annat KPMG och Försäkringsmatematik, rörande företagets agerande och dess redovisning.

E.N. Sak Försäkring pekar även på att redovisningen varje år godkänts av såväl den oberoende interna revisionen som av bolagets externa revisorer, vilket i så fall skulle indikera att revisorerna och FI har olika uppfattning rörande gällande redovisningsregler.

ANNONS

”Bolaget hade vid Finansinspektionens ingripande nyckeltal högt överstigande lagstadgad nivå och i oktober 2011 en solvenskvot på 1,77, skuldtäckningsgrad på 159 procent och ett stabilt positivt kassaflöde under hela året”, skriver bolaget.

Med tanke på finansoron meddelar bolaget även att man vid FI:s ingripande hade samtliga tillgångar hos högt värderade svenska och danska banker alternativt svenska eller danska nyckelobligationer.

Och nu har alltså E.N. Sak Försäkring begärt att att domstolen omedelbart stoppar beslutet.

Företagets styrelse och ägare finner det olustigt att: ”Finansinspektionen agerar både åklagare och domstol på en och samma gång.”

Med detta menar man att FI inleder en tvångsavveckling av verksamheten innan det ens har skett en domstolsprövning.

Det var för bara ett par dagar sedan som FI slog till mot en rad finansbolag:

Lannebo Fonder tvingas betala en straffavgift på tio miljoner kronor, medan fondbolaget Case Asset Management får betala en avgift på 2,5 miljoner kronor. Kredit AB Marginalen åkte på fem miljoner kronor, medan Marginalen Bank fick 20 miljoner kronor i straffavgift.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS