Realtid

Electrolux beklagar ekohärva

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 apr. 2007Publicerad: 26 apr. 2007

Vitvarujätten Electrolux vd Hans Stråberg anser att den person som tidigare suttit häktad i den omfattande insiderhärvan och som är anställd på Electrolux kan ha skadat företaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Han kanske har missbrukat vårt förtroende, men vi vet ännu inte det. Är det så har han agerat brottsligt, säger Hans Stråberg.

Vi har mycket bra rutiner på Electrolux för att förhindra att sådana här saker inträffar, men det är naturligtvis alltid svårt att skydda sig mot ren brottslighet.

Enligt kammaråklagare Robert Engstedt har den tidigare anhållne 33-åringen i förhör medgett att han i förväg känt till Electrolux starka bokslut den 14 februari i år, som fick aktien att rusa. Samtidigt hade han också kontakt med den så kallade Cevianmannen, men det är ännu inte klarlagt om han informerade Cevianmannen innan bokslutsrapporten offentliggjordes.

Ossia Hellers, som varit anställd på Cevian, häktades i onsdags på sannolika skäl misstänkt för flera grova insiderbrott.

Realtid.se/TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS