Den första transaktionen under EIF:s "European Scale-up Action for Risk Capital" (ESCALAR) pilotprogram har undertecknats. Det första projektet gäller riskkapitalbolaget Eequitys fjärde fond.
Eequity tar in 376 Mkr från EIF

Mest läst i kategorin
Eequity tar in 376 miljoner kronor (37,5 miljoner euro) genom EIF, med stöd av investeringsplanen för Europa, vilket representerar den första investeringen inom det nya ESCALAR-programmet. Det framgår av ett pressmeddelande.
Eequity IV-fonden kommer att stödja scale ups och små och medelstora företag med hög tillväxt och små medelstora företag i flera EU-medlemsstater, med fokus på Norden.
Eequity fokuserar på e-handel och internethandel med global räckvidd. Den nya fonden strävar efter att investera 30-150 miljoner SEK (3-15 miljoner euro) i upp till tolv europeiska små och medelstora företag.
Europeiska kommissionen och EIF har utformat ESCALAR i syfte att göra åtaganden till private equity-fonder som investerar i scale-ups i Europa.
Den totala fondstorleken för Eequity IV är 1,6 miljarder kronor (160 miljoner euro) jämfört med Eequity III på 750 miljoner kronor (75 miljoner euro).
EIF: s engagemang för Eequity är det första i sitt slag i Europa.
Eequity grundades 2010 med stöd från internationella institutionella investerare. Bolaget är idag ett starkt private equity-företaget inom Digital Growth och investerar i erfarna entreprenörer i syfte att påskynda tillväxten. Eequity grundades av Magnus Wiberg och Patrik Hedelin som en fortsättning på deras entreprenörsresa som startade 1999, genom Pricerunner respektive boo.com





