Noteringen av Dong Energy på Köpenhamnsbörsen är årets hittills största i världen.
Dong årets största notering

Mest läst i kategorin

Handeln i danska kraftbolaget Dong Energys aktie inleddes med en rusning. Den steg snabbt med runt 10 procent vid dagens premiär på Köpenhamnsbörsen.
Det gav ett börsvärde på runt 108 miljarder danska kronor.
Men inte nog med den starka kursutvecklingen. Bolagets börsintroduktion är världens största än så länge i år, skriver Financial Times.
Introduktionskursen sattes till 235 kronor. Intervallet för teckningskursen var initialt 200 till 255 kronor innan priset fastställdes.
– Som en representant för majoritetsägaren är jag nöjd med att det har funnits så stort intresse för att äga Dong Energy, säger Claus Hjort Fredriksen till Financial Times.
Den danska staten är fortsatt majoritetsägare i Dong Energy med 50,4 procent av aktierna.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






