04 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Det ser stabilt ut"

Martin Lindgren

Finansmarknadsminister Mats Odell (kd) räds inte en svensk Lehmanrepris. Det sade han till Realtid.se under riksdagsminglet på tisdagseftermiddagen.

– Nej, svenska banker har bankkrisen i färskt minne och är mer försiktiga med att ge lån än i USA, sa Mats Odell apropå konkursen för Lehman Brothers tidigare i veckan.

Han räds inte en liknande utveckling i Sverige:

– För närvarande ser det stabilt ut. Jag står i daglig kontakt med folk som uppdaterar mig om vad som händer på finansmarknaden.

Jag antar att det är intensiva dagar för dig nu. Har du jobbat över på grund av finanskrisen?

– Nej, vi använder inte det begreppet, men det blir ofta långa dagar. I går jobbade jag till kvart i tolv på kvällen, men det var inte på grund av nuvarande finansmarknadsläge.

Mats Odell nämnde inga särskilda åtgärder som borde vidtas från svenskt politiskt håll med anledning av nämnda läge. Däremot talade han gärna om andra ambitioner han har för riksdagsåret, kommun- och bostadsminister som han är vid sidan av finansmarknadsministerposten:

– Det måste byggas mera: Sverige har bara byggt hälften så mycket som grannländerna under de senaste 30 åren.

Men beror inte det på att vi byggde så mycket under miljonprogrammet?

– Miljonprogrammet är verkligen inte något Sverige kan vara stolt över, det är jättestora renoveringsbehov där. Och vi har bostadsbrist i 135 kommuner.

Förutom om byggande pratade Odell om finansiella tjänster och att Sverige måste bli en mer attraktiv marknadsplats för sådana:

– Svenska finansbranschen utgör bara ungefär 5 procent av BNP jämfört med det dubbla i Storbritannien och USA.

Martin Lindgren

frilansjournalist

redaktionen@realtid.se

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben