Stefan Fölster och Sophie Nachemson-Ekwall är nya i Skandias fullmäktige.
De får makt över Skandia

Bank- och försäkringskoncernen Skandias kunder har valt in sju ledamöter till fullmäktige, Skandias högsta beslutande organ, enligt ett pressmeddelande.
De nya ledamöterna tillträder i samband med bolagsstämman den 12 juni.
De nya ledamöterna är:
• Nils Bacos, pensionsexpert och före detta Skandia rådgivare. han var även årets försäkringsprofil 2013.
• Karin Eliasson, pensonalchef på TeliaSonera och sitter bland annat i styrelsen för PRI Pensionsgaranti.
• Stefan Fölster, chef för Reforminstitutet och adjugerad professor i nationalekonomi på KTH. Han är även före detta chefekonom i Svenskt Näringsliv.
• Stefan Johansson som i dag är ordförande i BIL Sweden men tidigare varit finanschef i volvokoncernen.
• Sophie Nachemson-Ekwall, forskare och ekonomie doktor även före detta ekonomijournalist. Hon är i dag även ledamot i ProSkandias styrelse.
• Elisabeth Nilsson, landshövding och före detta vd på Jernkontoret samt före detta ledamot i Globaliseringsrådet. Hon sitter även i dagsläget som ledamot i flera näringslivsstyrelser.
• Leif Victorin, styrelseledamot i Thulestiftelsen och Skandia fram till och med stämman i vår. Han har tidigare varit Sverigechef för Skandia, chef för Skandia Norden samt vd för Skandia Liv.
Skandias valberedning har i sin tur valt att föreslå Leif Victorin till ordförande samt Karin Eliasson och Stefan Johnsson som vice ordförande i fullmäktige.
Skandias kunder väljer varje år sju ledamöter till fullmäktige. Dessa sju väljs för en treårsperiod och omval av en ledamot är möjligt. Sammanlagt består fullmäktige av 21 ledamöter.




