11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

DB-chef varnar för massdöd bland banker

Realtid.se
Uppdaterad: 05 sep. 2011Publicerad: 05 sep. 2011

Josef Ackermann höjer ett varningens finger till omvärlden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026

– Det är uppenbart att många europeiska banker inte skulle överleva om de skulle omvärdera sina innehav av statsobligationer till marknadsvärde, sade Josef Ackermann i samband med ett anförande på en större bankkonferens i Frankfurt.

Han uppmanade samtidigt åhörarna att ställa in sig på en utdragen skuldkris eftersom frågan kring hur skuldsaneringen egentligen ska gå till är fortsatt olöst.

Josef Ackermann uppredade även sitt motstånd mot en gemensam euro-obligation för statsupplåning.

Han menade också att det finns många som har en övertro på enkla lösningar samt att många har en orealistisk förväntan på att det ska gå snabbt att åtgärda problemen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS