23 okt.
2026

Realtid

Daniel Barr har anmält sig själv som jävig

Daniel Barr. Foto: TT
Daniel Barr. Foto: TT
Realtid.se

Finansinspektionen ska inte bara granska Alectas investering i Heimstaden Bostad, myndigheten ska också gå igenom Folksams och Pensionsmyndighetens investeringar i Heimstaden Bostad.

FI:s generaldirektör Daniel Barr var på sin tidigare post ansvarig för Pensionsmyndighetens investering i Heimstaden Bostad. Nu när hans nya myndighet börjat undersöka investeringen har Daniel Barr anmält sig själv som jävig. Det rapporterar DI.

”Det innebär att han inte kommer att vara delaktig i handläggning av ärendet – det vill säga han kommer inte att delta i några diskussioner om ärendet eller delta i beslut om ärendet”, säger Ellinor Samuelsson på FI till DI.

Som ytterligare krydda till anrättningen är det faktum att Alectas ordförande Ingrid Bonde tidigare har varit generaldirektör på FI.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026