09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Daimler Chrysler minskar i EADS

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 feb. 2007Publicerad: 09 feb. 2007

Den tysk-amerikanska fordonsjätten Daimler Chrysler säljer en del av sin aktiepost i det europeiska flygindustribolaget EADS, moderbolag till flygplanstillverkaren Airbus.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Köpare är ett konsortium.

Genom försäljningen minskas Daimler Chryslers ägarandel från 22,5 procent till 15 procent. Men företaget kommer att ha kvar samma rösträtt i EADS som tidigare. Daimler Chrysler har dessutom placerat sin aktiepost i EADS i ett nytt bolag.

Transaktionen genomförs under första kvartalet och ger Daimler Chrysler ett kapitaltillskott på 1,5 miljarder euro.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS