04 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Creandum tar in 1,8 miljarder

Realtid.se
Uppdaterad: 01 feb. 2016Publicerad: 01 feb. 2016

Ny fond stängs efter en "kort men intensiv period".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Riskkapitalbolaget Creandum har plockat in 1,8 miljarder kronor till sin senaste och fjärde fond för att investerar i europeiska, men framför allt nordiska tech-sektorn.

Bolagets partner Staffan Helgesson skriver i ett nyhetsinlägg på hemsidan att kapitalanskaffningsprocessen var ”kort men väldigt intensiv”. Bland investerarna återfinns stora pensionsfonder, universitetsstiftelser, livförsäkringsbolag och större techföretag från Norden, Europa, Mellanöstern och Nordamerika.

Det handlar inte om att göra investeringar i specifika techsektorer utan att hitta ”stora marknader som vi kan transformera”, eftersom digital teknologi påverkar varje industri, säger Helgesson till Realtid.

– Det viktigaste är att tech är inte längre en sektor utan tech är överallt och ingenstans. Ett bra exempel är Linas Matkasse, ingen tänkte på att det var ett techbolag för fem år sedan när vi investerade och idag ses det som ett väldigt framgångsrikt bolag, säger han.

Creandum ska investera i 30 till 40 bolag i tidigt skede, alltså sådd- och a-rundor.

– Vi tittar på bolag över hela Europa, även om vi har ett speciellt intresse för Norden, säger Helgesson.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS