Realtid

Commodity Quest ensam ägare av Benchmark

Sara Johansson
Uppdaterad: 19 feb. 2014Publicerad: 19 feb. 2014

Ägarna från Singapore får aktier i Commodity Quest i utbyte mot oljebolagsaktierna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Commodity Quest, med dess vd och en av de största ägarna Pål Mörch, meddelar att bolaget numera är ensam ägare i Benchmark Oil & Gas.

Commodity Quest har köpt ut de två Singaporebaserade investerarna som gick in i oljebolaget för två år sedan. Totalt rör det sig om 23,6 procent i Benchmark Oil & Gas.

Säljarna får istället 2.573.000 nyemitterade aktier i moderbolaget Commodity Quest i utbyte mot sina aktier i dotterbolaget. Det totala antalet aktier i bolaget uppgår i dag till 16.444.745, vilket innebär att de nya ägarna äger cirka 16 procent i Commodity Quest.

– Sedan jag blev vd har värdet på bolaget (Benchmark reds. anm) gått upp fyrfaldigt och det är på grund av att oljan har stigt i värde. Det är vad jag kan, säger Pål Mörch till Realtid.se och tillägger:

– Det är också normalt att man köper tillbaka när man äger 74 procent av ett oljebolag så kan minoritetsägarna bli ägare i moderbolaget så att de också kan se en kursutveckling och en värdeutveckling på sina aktier.

Investerarna från Singapore betalade totalt 24,5 miljoner kronor för sina aktier i Benchmark år 2012, samma år som Pål Mörch tillträdde som vd.

I Commodity Quests årsrapport för 2012 framgår det dessutom att den Singaporebaserade investeringsgruppen även fick en option att inom 12 månader förvärva ytterligare 10 procent i bolaget för 6,8 miljoner kronor.

– Vi hade väl en idé att vi skulle ha en exitstrategi och det var inte omöjligt att de skulle köpa ut mer av Benchmark från oss samt att vi skulle notera det separat i Asien, Sverige eller någon annanstans. Men med tanke på att det blev en sådan jättesuccé så valde vi att gå det spåret att arbeta med olja i Commodity Quest istället för att bilda ett nytt bolag. Det är enklare och bättre för alla parter att göra på det här sättet, säger Pål Mörch.

ANNONS

Commodity Quests huvudägare Bustein, som ägs gemensamt av bolagets vd Pål Mörch och styrelseledamot Kristian Lundqvist, äger 20,85 procent i bolaget efter en nyemission som offentliggjordes i början av februari i år.

Commodity Quest är sedan januari 2011 noterat på Aktietorget och har cirka 4.000 aktieägare.

Commodity Quests aktieägare får nu följa bolagets verksamhet i Kentucky där även vd Pål Mörch numera huserar..

Benchmark Oil & Gas rapporterade nyligen att man ingått ett letter of intent om att förvärva 100 procent av skiffergasfältet KYTX, beläget i Corbin, Kentucky.

”Värderingsinstitutet Ralph E. Davis bedömer de bevisade reserverna ’proven’ till ett odiskonterat värde på 5 MUSD, och sätter de troliga reserverna ’probable’ till ett värde på ytterligare 7 MUSD”, enligt ett pressmeddelande.

Benchmark Oil & Gas meddelar att man förvärvar KYTX via apportemission samt en kontant köpeskilling. Vem säljaren är och storleken på köpeskillingen offentliggörs först när affären gått i hamn.

Enligt Pål Mörch startade förhandlingarna för ett år sedan men slutfördes i januari i år. Medan förhandlingarna pågick steg gaspriset med 50 procent.

”Förvärvet av KYTX kommer ge ett tillskott av både reserver och kassaflöde, samt även en maskinpark som lämpar sig väl för de redan existerande fälten”, säger han.

ANNONS

Även bolagets bank har ställt sig positiva till förvärvet, enligt Pål Mörch, och erbjudit sig att finansiera köpet och den framtida utvecklingen.

”Banken har en tro på betydligt starkare gaspriser från 2015 och framåt. Utvecklingen av landbaserad skiffergas i USA är troligtvis det största hotet mot dagens oljepris. Med den här tillgången i vår produktionsportfölj är vi väl diversifierade om olje- och gaspriserna konvergerar. Vi får en enorm uppsida med en potentiellt betydande gasproduktion i Kentucky”, säger han i ett uttalande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS