10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Castellum investerar en halv miljard kronor

Realtid.se
Uppdaterad: 16 nov. 2011Publicerad: 16 nov. 2011

Fastighetsbolaget har inlett en rad projekt i Göteborg, Malmö, Uppsala och Örebro.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Det största projektet rör en nyproduktion av en kontorsfastighet på Lindholmen.

Investeringen beräknas uppgå till 242 miljoner kronor och arbetet ska vara klart det första kvartalet 2013.

Utöver detta finns en rad mindre projekt, bland annat nyproduktion för 42 miljoner kronor av en av lagerbyggnad i Bäckebol i Göteborg, ett 81-miljonersförvärv av tre fullt ut uthyrda fastigheter i Uppsala och ombyggnation av Aspholmen-området i Örebro.

Castellum äger fastigheter till att värde av 33 miljarder kronor. Fastigheterna ägs och förvaltas av sex helägda dotterbolag.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS