10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Britterna invaderar Västkusten

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 maj 2007Publicerad: 07 maj 2007

En liten bit norr om Smögen ligger idyllen som lockar britter att investera. Och fastighetsbolaget lovar hög avkastning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Norska fastighetsbolaget SweNor Eiendom har med hjälp av brittiska marknadsförare lockat britter att investera i den svenska västkusten. Nu har investerarna satsat totalt 21 miljoner kronor, minimum 300.000 kronor var, på ett förvaltningsprojekt i Hamburgsund. Det är bara två miljoner kvar till stängning.

– Vi räknar med stängning inom två veckor. Det går väldigt fort i den här branschen, säger John Olav Birkeland, vd på SweNor Eiendom, till Realtid.se.

Nu har SweNor fått ett avtal med en privat markägare i Hamburgsund. Totalt kommer Smörhagen-projektet att sträcka sig över 90.000 kvadratmeter mark, som värderats till drygt 56 miljoner kronor. Och Hamburgsunds kommun har varit mycket tillmötesgående eftersom normännen har fått byggnadslov för 48 fastigheter, menar Birkeland.

Han berättar vidare att projektet kommer att löpa över högst 24 månader med en fast avkastning på 20 procent per år. Och säger att projektet är intressant på grund av fastighetsboomen på västkusten. Företagets brittiska marknadsförare, On the Move, skriver på sin hemsida att under förra året steg det genomsnittliga huspriset i området med 33 procent, medan resten av Sverige låg på 12 procent.

– Vi har satsat på Sverige eftersom det är en intressant och ekonomiskt förnuftig marknad. Britterna satsar på projektet eftersom de ser det som en god investering med hög avkastning, fortsätter Birkeland.

SweNor planerar att färdigställa infrastrukturen för området under hösten 2007 och räknar med att börja bygga fastigheterna under januari/februari 2008. Hela projektet, inklusive en småbåtshamn, kommer att stå klart under april 2009. Priset på en en fastighet kommer att bli runt 3 miljoner kronor och då ingår havsutsikt.

Hamburgsund är inte det enda området i Sverige som SweNor Eiendom är intresserade av. De har också förvaltningsprojekt i Sundsvall och utanför Örebro. Men det är inte tal om en norsk invasion där.

– Nej då. Det till trots att många norrmän har köpt hus på svenska västkusten, försäkrar Birkeland.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS