10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bråk om tv-licens kostar 370.000 kronor

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 apr. 2007Publicerad: 30 apr. 2007

Här ligger Cecilia Stegö Chilò och Maria Borelius i lä.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Texas EU-ambassadör vägrar betala för tv:n. Nu stämmer han radiotjänsten i Storbritannien.

Den självstajlade Texas-ambassadören, Robert Hertner, drog brittiska radiotjänsten inför rätten eftersom han inte vill betala tv-avgiften på 1.800 kronor. Just nu ligger rättegångskostnaden på 370.000 kronor.

Hertner, också skribent och filmmakare, menar att han inte ser på tv. Han använder tv:n för att redigera sina egna videoproduktioner. Under det aktiva civila målet har radiotjänsten varit och hälsat på Hertner som menar att de trakasserar honom. Han ser det som exempel på skrämseltaktik och försök till att få fast honom genom att använda oschysta metoder.

– Jag vaknade av att min dörrklocka ringde och en man sa att han var från radiotjänsten. Han ville att jag skulle komma ner och prata om min tv-licens. Jag sa att jag inte tittar på tv och bad honom gå annars skulle jag ringa polisen, berättar Hertner.

Allt började med radiotjänstens första besök i slutet på November 2004. Då “invaderade” en inspektör Hertners hem och sade åt honom att sätta på tv:n.

– Då tog inspektören kontrollen och började att gå igenom alla kanaler och insåg att jag inte var uppkopplad till en tv antenn. Men då började han att ställa in tv:n och fick upp en suddig bild. Och sa “Du kan ju se på tv. Nu får du en varning….”, säger Hertner.

Hertner menar att brittiska radiotjänsten inte vill nå en uppgörelse och anser att rättegångskostnaden på 370.000 kronor är ett slöseri med pengar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS