Realtid

Börsen håller i sig – när kommer kraschen?

Börsen fortsätter upp under resten av året tror experterna.
Börsen återhämtade sig i New York (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 07 okt. 2025Publicerad: 07 okt. 2025

Kurvorna pekar fortsatt uppåt när börsen håller i sig. Experterna frågar sig samtidigt om det kommer en krasch längre fram.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsen har fortsatt starkt under sommaren och in på hösten.

Det kom ett ras i april genom USA-tullarna men efter det har Wall Street mer eller mindre pekat fortatt uppåt.

Börsen fortsätter uppåt

September brukar generellt vara en svajig börsmånad men inte år – det breda S&P 500-indexet har stigit med 5 procent sedan början av september, följt av Stockholmsbörsen på 2,75 procent under samma period, uppger SvD.

Mycket av ökningen beror givetvis på AI, och enligt experterna kan ökningen fortsätta, trots att S&P 500 redan har stängt på nya rekordnivåer hittills i år.

”Om man tittar på statistiken är det tydligt att börsen stänger på en ny topp oftare än man kanske kan tro. Jag har tittat på data ända sedan början av 1900-talet, och det man ser är att börsrekorden har blivit fler”, säger Danske Banks seniora strateg Maria Landeborn till Di.

ANNONS

Senaste nytt

Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

22 aug. 2025

Sälj inte

Hon rekommenderar att hålla kvar sina aktier och inte sälja.

ANNONS

”Det är fullt rimligt att tro att Wall Street slår nya rekord innan årets slut.”

Även om det har gått trögare för Sverige där många bolag kämpar med tillväxten kan det vända inom kort – ”när konjunkturen bottnar och tillväxten vänder upp, då brukar det gå snabbt. Det gäller att vara investerad när det händer”

Wall Street håller i sig

Wall Street kommer fortsätta starkt framåt under resten av året, det är även Rich Kushel, chef för portföljförvaltningen på Blackrock, övertygad om.

”Tror jag att USA-börsen står högre vid årets slut än i dag? Ja. Jag tror att lönsamhet och kassaflöden blir goda nästa år. Hur det påverkar värderingarna får vi se, det beror på räntornas utveckling”, säger han till Di.

Han verkar säker på att både börsen och ekonomin i USA håller i sig framöver.

”Den amerikanska ekonomin är stark, faktiskt förvånansvärt stark på flera sätt. Samtidigt ser vi tydligt en avmattning i arbetsmarknaden. Det gör jobbet svårt för Fed och andra beslutsfattare. Vi har ändå lutat åt en pro-risk-hållning: vi är långa i aktier”, klargör Kushel.

AI-bubblan

ANNONS

Hur var det då med AI – är det en bubbla som kommer spricka till slut?

Där menar Blackrock-chefen att ”man måste hålla ögonen på i vilken utsträckning företag verkligen transformerar sina verksamheter i förhållande till investeringsnivåer och marknadens entusiasm”.

”Ligger de på samma linje? Generellt tycker jag inte att de är helt synkade just nu”, säger han.

Läs även:

Parisbörsen faller efter premiärministerns sorti. Realtid

Stockholmsbörsen kan stryka kvartalsrapporter. Realtid

ANNONS

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS