11 juni
2026

Realtid

Bolåneaktören Hemma tar in 20 miljoner

Therese Ruth, grundare och vd, för Hemma.
Therese Ruth, grundare och vd, för Hemma. Foto: Pressbild
admin

admin

Spintop Ventures ledde kapitalrundan som ger Hemma 20 miljoner kronor.  Ett antal tidigare investerare inklusive Luminar Ventures deltar också.  

Sedan tidigare backas Hemma upp av namnkunniga profiler inom fintech-sektorn så som Klarnas tidigare ordförande Peter Sjunnesson, TAT-grundaren och Kivra-styrelseledamoten Ludvig Linge samt Anders Johnsson, ordförande på Carnegie och med bakgrund inom SEB.  

Hemmas vision, gröna bolån med konkurrenskraftig ränta, är tänkt att driva den gröna omställningen av bostäder. Genom att investera i energieffektivisering och förnybar energi ska klimatmålet om netto-noll klimatutsläpp nås senast 2045.

– Vi är stolta och glada över att ha Spintop Ventures med på resan att utmana och förändra bolånebranschen. I dagsläget saknas ett grönt bolån som driver omställning av befintliga byggnader. Det vill vi ändra på, säger Therese Ruth, grundare och vd, för Hemma, i ett pressmeddelande.  

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Trots geopoliskt kaos: Svenska exportbolag tror på framtiden igen

11 juni 2026
tyskland
Börs & finans

Tyska tåg kan inte gå i tid – nu kommer den drastiska åtgärden

10 juni 2026