11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Blair mot nytt tufft uppdrag

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 juni 2007Publicerad: 26 juni 2007

Tony Blair såg på sin sista arbetsdag som brittisk premiärminister ut att genast utnämnas till ett annat svårt uppdrag: Att mäkla fred mellan israeler och palestinier. Han väntas få uppdraget i dag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026

Ryktena florerar intensivt om att Blair i dag, när representanter för FN, EU, USA och Ryssland (den så kallade Kvartetten) på sitt möte i Jerusalem utser britten till sitt nya sändebud.

Uppgiften har förekommit i flera brittiska medier såsom Financial Times och The Guardian.

Blair själv antyder också att han är villig att hoppa på det minst sagt svåra uppdraget.

– Jag tror att alla som bryr sig om fred i vid mening och stabilitet i världen vet att en varaktig lösning på den israelisk-palestinska frågan är nödvändig, sade Blair till journalister på tisdagen i samband med ett besök av Kalifornienguvernören Arnold Schwarzenegger.

– Och jag ska göra vad jag kan för att en sådan lösning ska komma till stånd.

USA:s president George Bush har antytt att han stödjer Blair, som har varit hans närmaste allierade i det så kallade kriget mot terrorn. Däremot är EU:s utrikespolitiske representant Javier Solana emot utnämningen, enligt Financial Times, eftersom den skulle minska betydelsen av spanjorens egna ansträngningar i Mellanöstern.

Schwarzenegger, som profilerat sig som miljökämpe, sade sig tro på Blair som Mellanösternsändebud men hoppades också att britten skulle engagera sig i klimatfrågan.

Blair slutar i morgon som premiärminister efter tio år. Han efterträds av sin finansminister Gordon Brown, som i söndags även övertog rollen som ledare för Labourpartiet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS