10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Biotech inte i farozonen

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 maj 2007Publicerad: 08 maj 2007

Den medicinska forskning målades i svart i går i en rapport från SNS. Men Harriet Wallberg-Henriksson, rektor vid Karolinska Institutet svarar fränt: "Vi har hjärnorna".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Nu måste regeringen agera kraftfullt om Sverige ska vara kvar i täten inom medicinsk forskning. Det är budskapet i en mörk SNS-rapport som presenterades på måndagen. Men kanske finns det trots allt ljus i mörkret.

Sverige har en tradition av framgångsrika företag inom läkemedel och bioteknik. Företag som drar in 50 miljarder kronor om året till Sverige. Men om Sverige ska fortsätta vara en ledande nation inom området, så måste en rad kraftfulla förändringar genomdrivas, enligt den aktuella rapporten ”Medicin för Sverige” från SNS, Studieförbundet för näringsliv och samhälle.

Bland rapportens förslag finns att statsminstern utser en ministerkommité för strategiska frågor inom medicinområdet och en kraftig ökning av anslagen till grundforskning. Ett annat förlag är att slå ihop Karolinska institutet, KI, som är statligt, med Karolinska universitetssjukhuset, KS, som är landstingsägt, och driva de sammanslagna organisationerna i stftelseform.

Harriet Wallberg-Henriksson, rektor vid Karolinska Institutet, håller med om rapportens slutsatser, men vill tona ned krigsrubrikerna.

– En välskriven rapport, men hela den medicinska forskningen är inte i farozonen. Vi har hjärnorna, men det saknas kanske lite pengar, säger hon till Realtid.se.

Harriet Wallberg-Henriksson anser att det största problemet är att bedriva den praktiska kliniska forskningen. Något som försvåras av att landstinget är huvudman för Karolinska universitetssjukhuset. Landstinget prioriterar av naturliga skäl vården och vårdkostnaderna framför forskningen. Men om rapportens förslag att låta en stiftelse ta över KI och KS säger hon:

– Visst är det komplicerat att som nu ha två huvudmän, när det gäller att koordinera forskningsverksamheten. Men jag tror inte nödvändigvis på en sammanslagning till en stiftelseform. Men det bör helst vara samma huvudman, det vill säga staten.

Universitet i USA är betydligt bättre än europeiska på att ta patent inom biomedicinområdet, enligt en aktuell konferens i Boston. Harriet Wallberg-Henriksson instämmer i att Europa och Sverige ligger långt efter USA när det gäller att bedriva innovationsverksamhet.

ANNONS

– Men på KI har vi ett framgångsrikt innovationssystem. Att Sverige ligger efter USA när det gäller patent beror på att det inte har ingått i den akademiska kulturen att kommersialisera sina upptäckter här.

Hans Möller, vd på forskningsbyn Ideon, kopplad till Lunds universitet, som har cirka 30 procent av sina företag i biomedicinsektorn, ser inga problem i dagsläget.

– Men man ska komma ihåg att företagen som nu knoppas av är resultatet av forskning för 10 till 15 år sedan. Det är oerhört viktigt att man har en långsiktig strategisk syn på dessa frågor. Och jag är bekymrad inför framtiden när det gäller finansieringen av grundforskningen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS