Ex-chefen Marijn Dekkers avrådde Bayers ordförande Werner Wenning från att genomföra förvärvet av Monsanto för 510 miljarder kronor.
Bayers förra vd varnade för Monsanto-affär

Realtid.se
Uppdaterad: 10 juni 2016Publicerad: 10 juni 2016
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Bayers köp av det amerikanska jordbruksföretaget Monsanto ser ut att bli en av årets största affärer.
Köpeskillingen ligger på 62 miljarder dollar – motsvarande 510 miljarder kronor.
Nu uppger Der Speigel att affären har fått kritik från Bayers förre vd, Marijn Dekkers, som lämnade uppdraget i maj för att bli ordförande i Unilever.
Dekkers ska, enligt Der Spiegels källor, ha varnat ordföranden Werner Wenning från att förvärva Monsanto.
Enligt Reuters har Dekker inte kunnat nås för en kommentar.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS






