10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bättre än väntat för SEB

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 juli 2012Publicerad: 16 juli 2012

"Norden har fortsatt att framstå som en trygg hamn i Europa."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

SEB är först ut att rapportera bland de svenska storbankerna.

Banken kunde rapportera aningen bättre resultat än vad analytiker hade räknat med. Rörelsevinsten landade på 3.951 miljoner kronor, analytiker hade räknat med 3.333 miljoner kronor enligt Reuters.

Intäkterna ökade samtidigt till 9.916 miljoner kronor jämfört med 9.501 miljoner kronor motsvarande period förra året.

– Norden har fortsatt att framstå som en trygg hamn i Europa vilket bidragit till att obligationsräntorna har fallit till historiskt låga nivåer. I den här miljön levererade SEB ett robust resultat för kvartalet på 3.951 Miljoner kronor, skriver SEB:s vd Annika Falkengren i en kommentar.

Det var särskilt finansiering som bidrog till det starka resultatet. Den största intäktsposten – räntenettot – blev drygt 4,5 miljarder, vilket var betydligt högre jämfört med förra året.

”Jämfört med motsvarande kvartal 2011 bidrog den kundrelaterade ut- och inlåningen med 255 miljoner kronor mer till räntenettot. Detta berodde på att de genomsnittliga ut- och inlåningsvolymerna var 7 respektive 18 procent högre. Jämfört med första kvartalet 2012, var det kunddrivna räntenettot stabilt”, skriver banken i dagens rapport.

– SEB:s rapport är stark på de flesta rader, även om det mest positiva i rapporten snarare är deras förbättring av kapitaliseringen – som kom in betydligt bättre än förväntat. SEB ligger nu ungefär på samma nivå som Handelsbanken och Swedbank. Aktien ska definitivt upp på det här, säger Andreas Håkansson, bankanalytiker på Exane BNP Paribas, till nyhetsbåryn Direkt.

Koncernens investment bank-avdelning – Stora Företag och Institutioner – ökade rörelseresultatet från 1.941 miljoner kronor till 2.160 miljoner kronor.

ANNONS

Man summerar bankens prestation som stabil i en turbulent omvärld.

– Aktiviteten inom förvärv och börsintroduktioner var fortsatt låg, men förvärvsaktiviteterna ökade något i slutet av perioden, skriver SEB i rapporten.

Banken fortsätter fokusera på kärnverksamheten och avvecklar verksamheten i Tyskland och Ukraina.

SEB har tidigare sålt av den tyska kontorsrörelsen och det påbörjade arbetet med att föra över verksamheten till köparen fortsätter. Försäljningen av den ukrainska banken slutfördes den 7 juni 2012.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS