Realtid

Barnevik slipper åtal

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 okt. 2005Publicerad: 06 okt. 2005

Förundersökningarna mot de tidigare ABB-cheferna Percy Barnevik och Göran Lindahl läggs ner. Det har åklagarmyndigheten i Zürich beslutat, uppger åklagaren Daniel Tewlin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De bägge svenskarna hamnade under luppen sedan de tillsammans fått över en miljard kronor i pension från ABB.

Daniel Tewlin har inte kunnat visa att Percy Barnevik och Göran Lindahl gjort sig skyldiga till trolöshet mot huvudman.

– Det behövs helt enkelt mer för att kunna gå vidare straffrättsligt, säger han till TT.

Han har gått tillbaka till tiden för ABB:s bildande 1988, och till och med undersökt hur löne- och ersättningskulturen var i föregångarna Asea och Brown Boveri. Och även om han kan konstatera att höga ersättningar till ledningen aldrig ifrågasattes, så kan han inte hitta något som är straffbart.

– Det är en sak om någon stjäl pengar ur kassan, men hur mäter man om ett företag lidit skada av att vd fått hög ersättning, säger han och lägger till att det inte ingår i hans uppdrag att göra moraliska eller rättspolitiska värderingar.

Under de drygt tre år som förundersökningen har pågått har Daniel Tewlin gått igenom otaliga dokument från ABB och han har hört många ledande personer i bolaget, bland andra den tidigare styrelseordföranden Peter Wallenberg.

Pensionsskandalen exploderade i februari 2002, då det blev känt att de tidigare ABB-cheferna tillsammans fått 1,4 miljarder kronor i pension. Barnevik tvingades senare betala tillbaka 550 miljoner kronor till ABB och Lindahl avstod från 285 miljoner kronor.

Förundersökningen har bland annat handlat om hur besluten om ersättningsnivåerna har fattats i ABB, och det har inte enbart handlat om de kritiserade pensionsavtalen utan om alla ersättningar till ledningen.

ANNONS

Åklagaren har också utrett den mer grundläggande frågan om ”ersättningsexcesser” är straffbara enligt nuvarande schweizisk lag.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS