18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Barclays bråkar med amerikansk myndighet

Olof Ehrs

Vägrar betala miljardböter.

Den amerikanska energimyndigheten FERC, Federal Energy Regulatory Commission, kräver Barclays på böter om 453 miljoner dollar efter att de otillåtet påverkat energimarknaderna i västa Amerika för egen vinning, enligt ett pressmeddelande. Konkurrensbrotten har ägt under åren 2006 till 2008. Barclays döms även att betala $34.9 million, plus räntor, till olika energiorgan i delstaterna Arizona, Kalifornien, Oregon och Washington. Banken krävs på böter om cirka 3,5 miljarder svenska kronor av myndigheten.

I ett uttalande från Barclays står det klart att de tänker bestrida domarna med alla tänkbara medel och initialt inte kommer betala några pengar. Antony Jenkins, group chief executive på banken, har tillsatt en grupp av advokater som enbart ska arbeta emot domen den kommande månaden, skriver Financial Times.

Barclays är inte den ända banken som varit i trubbel med den amerikanska energimyndigheten det senaste året. Deutsche Bank nådde senast en överenskommelse om att böta 1,7 miljoner till myndigheten och JPMorgan har också en skadeståndsprocess med myndigheten.

Barclays får nu 30 dagar på sig att betala pengarna innan FERC vidtar ytterligare juridiska åtgärder i federal domstol.

Olof Ehrs
Olof Ehrs

Senaste lediga jobben