23 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bankföreningens blandade reaktioner

Olof Ehrs

Välkomnar kommissionens förslag till nytt betaltjänstdirektiv men varnar samtidigt för hämmad utveckling och stora kostnader.

EU-kommissionen presenterade i dag ett förslag som ska sänka transaktionsavgifterna på kort, till att max uppgå till 0,3 procent per transkation, från dagens tak om 1,5 procent, något Bankföreningen är kritisk till

– Detta kommer få många negativa konsekvenser för den välutvecklade svenska kortmarken, säger Leif Trogen, chef för avdelningen för finansiell infrastruktur på Bankföreningen till Realtid.

De nya reglerna kan börja gälla under nästa år och kommer gälla alla kortköp inom EU-regionen.

– Det är angeläget att ha ett regelverk som tar hänsyn till den senaste utvecklingen och som inte hämmar nya innovationer eller påverkar säkerheten i betalningssystemen negativt, säger Leif Trogen, i en kommentar.

Organisationen varnar samtidigt för att regleringen av mellanbanksavgifter kan hota utvecklingen av nya betaltjänster och hänvisar till riksbankens rapport ”The cost of Consumer Payments in Sweden” från juni 2012. Rapporten visar att i motsats till EU-Kommissionens uppfattning, överstiger kostnaderna som svenska banker och andra aktörer har på kortmarknaden intäkterna.

– Införandet av ett tak för mellanbanksavgifter vid korttransaktioner får en rad negativa konsekvenser för ett land som Sverige, som i jämförelse med andra länder har en högt utvecklad kortindustri med hög effektivitet och hård konkurrens. Erfarenheter från andra länder visar också att kostnaden ökar för konsumenterna vid en reglering. Övergången till ett kontantlöst samhälle avstannar samtidigt som kontantanvändningen ökar. En ökning av kontantanvändningen belastar i hög grad handeln som bär en stor del av kostnaden för kontanthanteringen, säger Leif Trogen, i en kommentar.

I anslutning till förslaget meddelar nu Bankföreningen att de överlag är positiva till förslaget som uppges stärka den europeiska betaltjänstmarkanden. Det nya betaltjänstdirektivet kommer främja konkurrensen på marknaden, menar Bankföreningen.

Olof Ehrs
Olof Ehrs

Senaste lediga jobben