24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bankaktier och kronan lyfter

administrator

administrator

Den lettiska regeringens sparpaket på motsvarande 8 miljarder kronor fortsatte att stärka både kronan och de svenska bankaktierna.

Stålbadet, som måste godkännas av parlamentet i Riga, väntas bädda för mer stödpengar från IMF, EU och Sverige.

Kronan fortsatte stärkas mot både euron och dollarn på onsdagen samtidigt som storbankerna SEB och Swedbank steg på Stockholmsbörsen.

Rörelserna kan delvis förklaras av utvecklingen i Lettland, där regeringen föreslagit budgetåtstramningar på 500 miljoner lat (närmare 8 miljarder kronor) för att få ned underskottet i statsbudgeten.

Även den lettiska laten stärktes och drog sig därmed bort från de nivåer där centralbanken i Riga måste gå in och stödköpa lat för att hålla kursen mot euron stabil.

Siktet är inställt på införandet av euron i Lettland om 3-4 år.

Den lettiske premiärministern Valdis Dombrovskis ska redovisa detaljerna i åtgärdspaketet för EU-kommissionen i Bryssel under onsdagen.

För att träda i kraft måste nedskärningarna även godkännas av parlamentet i Riga, som väntas ta upp budgetförslaget senare i juni.

EU har inför det senaste förslaget från Dombrovskis beräknat det lettiska budgetunderskottet till minst 14 procent, vilket kan jämföras med de 5 procent som anges som villkor för det stödprogrammet på totalt 7,5 miljarder euro som Lettland fick till med IMF, EU och Sverige i december.

Lettland har inte fått någon utbetalning av stödpengarna sedan årsskiftet till följd av att man inte klarat taket för underskottet.

Förhandlingar om hur stort underskottet får bli, med sikte på ett reviderat stödprogram för Lettland, har under de gångna veckorna lett till en våg av devalveringsspekulationer, som slagit hårt mot såväl den lettiska laten som den svenska kronan och bankaktierna.

Senaste lediga jobben