03 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Avanza planerar samarbete med Stabelo 2

Realtid.se
Uppdaterad: 15 mars 2017Publicerad: 15 mars 2017

Samarbetet syftar till att öka Avanzas distribution av bolån till en bredare kundgrupp utan att påverka nätbankens balansräkning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Avanzas äger strax under 20 procent i moderbolaget Stabelo AB.

Diskussionerna med Stabelo 2 AB om ett samarbete kring bolån har förts under en tid, enligt Avanza.

”Vi har som ambition att ständigt utmana finansmarknaden till spararnas och våra kunders fördel, genom att verka för ett billigare, bättre och enklare erbjudande", säger Avanzas vd Johan Prom i ett pressmeddelande.

Samarbetet är ännu i inledningsfasen, säger Prom, som inte vet när ett slutgiltigt kunderbjudande färdigställts.

”När Avanza grundades för 18 år sedan var visionen att demokratisera sparandet och aktiehandeln. Nu vill vi fortsätta inom andra områden där kunder har möjlighet att spara”, säger Prom.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS