10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Atletiskt nytillskott i svenska banken

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 aug. 2012Publicerad: 10 aug. 2012

"Idrottare är perfekta ledarembryon", säger Tomas Björklund på Nordea.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Kortdistanslöparen Johan Wissman, längdhopparen Michel Tornéus och sjukamparen Jessica Samuelsson är erfarna idrottsstjärnor men tämligen oprövade banktjänstemän.

Nordea har närmat sig de tre med ett okonventionellt sponsoravtal, rapporterar DI.

De tre erbjuds platser på Nordeas internutbildning samt praktik på banken.

– En idrottskarriär räcker inte så många år, och man måste kunna livnära sig efteråt också, säger Michel Tornéus till SvD.

Johan Wissman är bestämt entusiastisk.

– Det är en jättemöjlighet. Jag blir ändå 30 år i höst och känner att det är dags att ta tag i de här trådarna och börja bygga upp något att satsa på när idrottskarriären är över, säger han till SvD.

Nordeas sponsringsdirektör Tomas Björklund säger till Realtid.se att ambassadörsprogrammet hittills varit väldigt framgångsrikt.

Varför rekryterar Nordea toppidrottare?

ANNONS

– Som idrottare har du lärt dig att fungera både som lagspelare men även som ledare, säger han.

– Idrottare är perfekta ledarembryon.

Varför blev det just dessa tre?

– Vi hade som ambition att rekrytera någon välprofilerad idrottare samt två mindre kända. Vi fick förslag på kandidater från Friidrottsförbundet och där stod de tre med.

– De tränade tillsammans i Sätrahallen (söder om Stockholm red. anm.) och hade också samma agent, vilket gjorde det hela mycket enklare.

Kommer Nordea att fortsätta med den här typen av sponsoravtal?

– Ja, det tror jag absolut.

Ambassadörsprojektet går för första gången men Nordea har länge varit sponsor för Sveriges Olympiska Kommitté.

ANNONS

Sedan 1988 är Nordea huvudsponsor och tillför varje år genom Olympiafonden – en svensk fond där andelsägarna varje år avstår 1 procent av sin fondförmögenhet – en inte helt oansenlig summa pengar.

Fonden hade per 2010 bidragit med sammanlagt 114 miljoner kronor till den svenska idrottssatsningen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS