19 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Artimplant upp 50 procent

administrator

administrator

O-listenoterade Artimplant har fått sitt implantat för behandling av artros godkänt för marknadsföring i USA.

Spacer heter Artimplants implantat, som nu kan börja marknadsföras i USA. Godkännandet tillkännagavs sent på onsdagen av den amerikanska myndigheten Food and Drug Administration.

Vid lunchtid i dag hade Artimplants aktie stigit med över 50 procent på börsen.

– Detta är en mycket viktig milstolpe för Artimplant. Den nordamerikanska marknaden representerar mer än 50 procent av världsmarknaden, säger Artimplants vd Tord Lendau.

– Handkirurger i USA väntar på att få behandla patienter med Spacer. Produkten har avsevärd potential.

Spacer är utvecklad för att behandla tumbasartros – en åkomma som i Nordamerika och Europa drabbar upp till 25 procent av kvinnor över 50 år och mer än 10 procent av män i samma ålder.

För patienten innebär behandling med Spacer metod smärtfrihet, återvunnen greppstyrka, en stabil tumbasled och att rörligheten i handen bibehålls, enligt Artimplant. Dessutom ska implantatet innebära enklare operationsprocedur under lokalbedövning samt kortare operationstid jämfört med konventionella metoder.

Senaste lediga jobben