Lägger bud på Evry och signalerar att fler förvärv är att vänta.
Apax höjer nordiska it-pulsen


Mest läst i kategorin

Private equity-jätten Apax blir en spelare på den nordiska it-marknaden genom ett bud på måndagen på norska Evry värt 4,27 miljarder norska kronor.
Budet stöds av bolagets två största ägare, Posten Norge och Telenor Business Partner Invest, och rekommenderas av styrelsen, enligt ett pressmeddelande.
Budbeskedet kommer drygt tre månader efter det att Evrys styrelse och huvudägarna meddelade att man inlett en process att hitta en köpare av hela bolaget.
ABG Sundal Collier har lett processen under hösten. Det avslöjas inte hur stort intresset var för bolaget vid sidan av Apax.
Totalt har budet stöd av ägare som kontrollerar 73,85 procent av bolagets aktier. Apax mål är att snabbt komma över 90 procent och avnotera bolaget från Oslobörsen.
SEB kommer att utvärdera budet för att lämna en fairness opinion.
I transaktionsavtalet finns en klausul som gör att Evrys styrelse kan stödja en konkurrerande budgivare om en sådan kommer in på en budnivå 10 procent över Apax bud. Om Apax inte går vinnande ur striden har man å sin sida rätt till 9 miljoner euro i kompensation för nedlagda kostnader.
Apax anlitar BofA Merrill Lynch samt DNB Markets som finansiella rådgivare i affären. Clifford Chance och Wiersholm är juridiska rådgivare.
Både Apax och Evrys ledning beskriver affären som ett första steg att öka bolagets närvaro i de nordiska länderna. Att det finns en plan att göra kompletterande förvärv nämns flera gånger i dagens pressmeddelande.
I dag är verksamheten huvudsakligen förlagd till Norge och Sverige efter en serie affärer de senaste åren. Dagens Evry bildades 2010 då EDB och ErgoGroup slogs samman. ErgoGroup hade tidigare förvärvat svenska Systeam.
Ett av de kundområden som Evry vill fortsätta växa inom är bank- och finanssektorn, enligt dagens pressmeddelande.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





