10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Analytiker lämnar Carnegie

Realtid.se
Uppdaterad: 15 aug. 2012Publicerad: 15 aug. 2012

Camilla Oxhamre ska fortsätta sin medicinska forskning utomlands.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Det bekräftar hon för Realtid.se.

Oxhamre har tillsammans med Carnegie-analytikerna Kristofer Liljeberg-Svensson och Philip Lagnetoft bildat Carnegies analytikerteam inriktat på aktier i bolag inom medicinsk teknik och läkemedel/bioteknik.

Affärsvärlden skrev så sent som i juni att teamet utsetts till det bästa i Sverige inriktat på aktier i bolag i dessa branscher.

Inom medicinsk teknik blev Carnegieas team etta före ABG Sundal Collier och inom läkemedel/bioteknik var Carnegie etta före ABG Sundal Collier och SEB.

Därutöver har Oxhamre har ingått i Carnegies analytikerteam på 15 personer inriktat på aktier i småbolag, och även det teamet utsågs enligt Affärsvärlden till det bästa i Sverige på det området före Handelsbanken, Swedbank, SEB och ABG Sundal Collier.

Oxhamre har sedan tidigare doktorsexamen (PhD), och ska nu enligt uppgift fortsätta sin akamediska bana utomlands.

På Linkedin står Oxhamre fortfarande titulerad som ”Senior Financial analyst at Carnegie Investment Bank”.

I börsnoterade medicinska forskningsbolaget Bioinvents årsredovisningar för 2010 och 2011 nämns Oxhamre som en av de aktieanalytiker som bevakar Bioinvent-aktien.

ANNONS

I februari 2011 skrev nyhetsbyrån Direkt att Carnegie höjde sin riktkurs för Bioinvent-aktien från 54 kronor till 59 kronor samtidigt som aktiekursen låg i 27,70 kronor.

Men till och med i dagsläget har Bioinvents börskurs fallit till under 3 kronor.

På läkemedelsbolaget Oasmias hemsida finns en länk till en analys från Carnegie från december 2010 som Oxhamre varit med och skrivit med Kristofer Liljeberg-Svensson och Marcus Bellander.

I analysen fick Oasmia-aktien beteckningen ”Not rated, high risk” vid dåvarande börskurs 23,50 kronor men enligt analysens rubrik betecknades aktien som en ”underdog”.

Och i dagsläget ligger Oasmias börskurs i drygt 7 kronor.

Oasmia har tidigare anlitat Carnegie som finansiell rådgivare för att ordna kapitaltillskott som Oasmia behövde genom utförsäljning av nya Oasmia-aktier.

Oxhamre uppger sig nu vara generellt positivt till biotech-sektorn på börsen även om sektorns aktier haft det tufft på sistone.

Carnegies informationschef Andreas Koch kommenterar Oxhamre via mejl:

ANNONS

– Camilla Oxhamre har slutat på Carnegie för att studera vidare i USA. Kristofer Liljeberg är liksom tidigare chef för sektorn Health Care där bio tech ingår, skriver Koch i mejlet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS