Realtid

Amazon öppnar musikportal

Olle Blomkvist
Uppdaterad: 05 aug. 2005Publicerad: 05 aug. 2005

Nätbokhandeln Amazon.com breddar sitt utbud. Före jul kommer Amazon att öppna en nedladdningstjänst. Hittills har musikutbudet varit begränsat till cd-skivor. Därmed kommer både Amazon och Yahoo, som Realtid.se skrev om i går, att slåss om musikkunderna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

På Amazon.com dök de nyligen upp en platsannons där bolaget söker en it-utvecklare till ”vår kommande digitial musiktjänst”. Personen som anställs ska arbeta med att licensiera digitalt musikutbud från hela världen, både från de stora bolagen och från independent-bolag.

Och enligt Wall Street Journal har representanter från Amazon under juli diskuterat licensfrågor med flera stora skivbolag. Amazon uppges också att ha diskuterat ett kommande samarbete med sajten Musicnet.com.

Amazon planerar att både erbjuda prenumerationstjänst av musik och betaltjänst för att ladda ned enstaka låtar.

Amazon har inte kommenterat tidningsuppgifterna.

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS