17 apr.
2026

Realtid

Ikea-ägaren köper Made4net för att stärka e-handeln

Foto: Unsplash
Finwire

Ingka, den största ägaren av Ikea, har köpt mjukvaruleverantören Made4net. Anledningen till köpet är att främja e-handeln.

Möbeljätten Ikeas storägare Ingka förvärvar den amerikanska mjukvaruleverantören Made4net. Ingen köpeskilling anges.

Förvärvet skall underlätta företagets arbete med e-handel.

”Detta kommer att öka den kapacitet som krävs för en framgångsrik kundupplevelse från början till slut, vilket sannolikt gör det till världens största implementering av en WMS-lösning (Warehouse Management Solution)”, uppger Ingka, som är den största ägaren av Ikea, i en kommentar i ett pressmeddelande.

”Vi insåg att vi måste förbereda oss för framtiden”, säger Wim Blaauw, Ingkas Chief Digital Officer, i en kommentar till Wall Street Journal.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026