11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

45-miljonershuset på Ekerö så gott som sålt

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 nov. 2011Publicerad: 08 nov. 2011

– Det är väl mest formalia som återstår, säger Henry Molvidson.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Med det menar han att man exempelvis ska avgöra om åkgräsklipparn och traktorn ska ingå i priset eller ej.

Han har träffat köparen ett antal gånger, men några formella papper har inte undertecknats ännu eftersom tillträde kan ske först den 1 juli nästa år.

Det finns dock ett muntligt avtal:

– Vi har haft ett antal seriösa intressenter och hittat en köpare till slut, säger Henry Molvidson.

Som Realtid.se tidigare har berättat användes fastigheten som träningsanläggning för norska motståndsrörelsen under kriget, men är numera en hästgård.

Herrgården säljs med 25 hektar tillhörande mark. Fastigheten har även en helikopterplatta.

Skeppsholmens utgångspris är 45 miljoner kronor. Och det är också detta pris som köparen nu har har erbjudit.

– Vi har klart med en köpare, men då fastigheten är tillgänglig först från och med 1 juli har vi inte ingått ett formellt avtal ännu, säger Henry Moldvidson.

ANNONS

Han köpte själv marken för en spottstyver 1996 och under de senaste tio åren har herrgården genom att en fullständig renovering.

Han köpte bland annat gården för att hans dotter är hästintresserad, men då kärleken slog till köpte hon en gård i Skåne och även sonen har flyttat hemifrån.

Så nu blir det en villa i Bromma som gäller i stället.

Det låter som att du får en skön ålderdom?

– Ja, men även staten blir väl nöjd.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS