06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

2014 slog rekord i fastighetstransaktioner

Realtid.se
Uppdaterad: 02 jan. 2015Publicerad: 02 jan. 2015

Volymen uppgick till 156 miljarder kronor förra året.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den svenska fastighetsmarknaden nådde rekordhög transaktionsvolym 2014 och uppgick till 156 miljarder kronor.

Summan är en miljard mer än 2008, det senaste rekordåret, framgår det av en sammanställning av DTZ.

De mest aktiva köparna var noterade och onoterade fastighetsbolag samt institutioner och fonder. Fastighetsbolag och fonder var de mest aktiva även på säljsidan.

– Fastighetsmarknaden präglas av god tillgång på kapital till låg ränta, låg vakans och stabila kassaflöden. Direktavkastningen är högre än vad som motiveras av ränteläget. Då talar allt för fastigheter, vilket gett en hög omsättning under 2014. Inte mycket motsäger att vi får se en fortsatt god utveckling under 2015, säger Agneta Jacobsson, VD för DTZ i Sverige, i en kommentar.

Det är fortfarande svenska aktörer som täcker mest av köpsidan på hemmamarknaden, enligt sammanställningen av DTZ. De står för nästan 85 procent av det investerade kapitalet och 80 procent av försäljningsvolymen.

– Andelen svenska köpare är fortsatt hög, men vi känner av ett ökat utländskt intresse, och då särskilt när det kommer ut större affärer på marknaden. De svenska investerarna hade i år en genomsnittlig storlek på sina affärer på 250 miljoner, medan de utländska investerarna snittade på 900 miljoner, säger Karin Witalis, Head of Research för DTZ i Sverige.

Bostadsmarknaden var störst med en omsättning som täckte 27 procent av kapitalet men kontorssegmentet ligger tätt bakom med 25 procent. De mest attraktiva marknaderna var Stockholm med 36 procent av volymen men även marknader utanför storstäderna ökade.

– Det ökade intresset för marknaderna utanför storstadsregionerna sammanhänger med att investerarna idag är beredda att ta mera risk. Fokus har gått från lågrisk till avkastning och därför har investerarna i ökad utsträckning intresserat sig för fastigheter i sekundära lägen, säger Witalis.

ANNONS

Den rekordstora efterfrågan beror även på att det under året skedde ett stort antal börsnoteringar, vilket ökat konkurrensen om objekten som finns till försäljning, säger Tomas Nyström, analyschef på Nordier Property Advisors, i en kommentar.

Årets största affär i Norden var när DNB Nor Eiendomsinvest sålde Sveareal och Fortin till amerikanska Starwood Capital. Transaktionsvärdet uppgår till 11,5 miljarder kronor och offentliggjordes den 19 december.

På Nordier tror man att den stora efterfrågan fortsätter under det här året och även Nyström ser att köparna tittar utanför storstäderna ännu mer framöver.

– Den stora efterfrågan kommer med största sannolikhet hålla i sig under 2015. Den stora frågan är vem som ska sälja fastigheter. Flera fonder som köpte dyrt under de tidigare rekordåren kommer att sälja när tillfälle ges. Dessutom kommer köparna tvingas söka sig till orter längre från tillväxtregionerna. Vi ser att efterfrågan också kommer att driva på bebyggandet av nya fastigheter, säger Nyström.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS