04 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

2005 starkt år för handeln

Olle Blomkvist

<pufftextlänk>Detaljhandeln omsatte 420 miljarder kronor förra året.</pufftextlänk> "Ett starkt handelsår", konstaterar vd för Handelns utredningsinstitut, HUI, Fredrik Bergström.

Dagligvaruhandeln ökade med 2 procent under året och sällanköpsvaruhandeln med 6,5 procent.

Utfallet i december var väldigt starkt för dagligvaruhandeln. Trots stark prispress ökade handeln med 4,5 procent under månaden, sade Bergström vid en konferens i Stockholm på tisdagen.

För sällanköpsvaruhandeln är siffrorna ännu inte klara med mycket talar för att december var en bra månad också för dem.

Och i år blir det ännu bättre. HUI tror att flörtandet med bland annat barnfamiljerna inför valet kommer att öka tillväxten inom handeln med 2,5 procent för dagligvaruhandeln och med 7 procent för sällanköpsvaruhandeln.

För året därpå är det svårare att spå, enligt Bergström. En viss återhållsamhet i statsbudgeten och måttliga räntehöjningar gör att HUI tror på en ökning av dagligvaruhandeln med 2 procent och med 6,5 procent för sällanköpsvaruhandeln 2007.

– Men efter 10 år med en stark utveckling av handeln kanske det är så att en mättnad nu dämpar utvecklingen, sade Bergström.

Under 2005 var det framför allt skohandeln som gjorde goda affärer.

– Kvinnorna har tokshoppat stövlar i år och skobranschen har förmodligen haft sitt bästa år på väldigt, väldigt länge, säger Bergström.

Inom sportbranschen har det varit kärvare. Där väntar förmodligen ett resultat på nära noll.

– Det har varit mer kappa och stövlar än timberlandkängor och dunjackor, konstaterar Bergström.

Också elektronikhandeln har haft ett tuffare år med stark prispress.

Han konstaterar också att det är stora skillnader och att alla handlare förvisso inte känner igen sig i siffrorna.

– Det är i centralorterna som 50 procent av all sällanköpsvaruhandel hamnar, konstaterar han.

På mindre orter går det betydligt trögare.

(TT) <http://www.tt.se>

Olle Blomkvist
Olle Blomkvist

Senaste lediga jobben