Ytterligare flera anställda väljer att lämna Nordea och gå till andra arbetsplatser. Nu rapporteras det om krismöten på banken.
Krismöten på Nordea efter nya avhopp


Mest läst i kategorin
Personalomsättningen på Nordea (börskurs Nordea) fortsätter att väcka uppmärksamhet i finansbranschen.
Under de senaste veckorna har flera tunga namn valt att lämna banken för konkurrenter – och en anställd har till och med kallat situationen för ”flera års förtryck”.
Missa inte: Vinnaren bland storbankerna: ”Inga onödiga kostnader”. Realtid
Nu ska ytterligare flera tunga namn ha lämnat banken, vilket ökar trycket på ledningen att hantera en till synes utdragen intern kris, skriver Finanswatch.
Går vidare efter 15 år
Bland de senaste avhoppen märks flera medarbetare från teamet för högavkastande obligationer – däribland veteranen Mikael Lärfars, som efter 15 år på Nordea går vidare till Arctic Securities.

Detta kommer bara dagar efter att Karl Berglund, Fredrik Segenmark och Beatrice Cedermark meddelade att de går till Danske Bank, vilket tillfälligt lämnade kapitalmarknadsteamet chefslöst.
Missa inte: Nordea försvarar alliansens bantade klimatmål. Realtid
Senaste nytt
En annan veteran lämnar
Dessutom har Johan Hallgren, med över ett decennium på Nordea bakom sig, rekryterats till ABG:s nystartade satsning inom private banking, där han får en ledande roll.
”Att få fria händer med obunden rådgivning och fokus på idédriven analys var otroligt tilltalande för mig. Att samtidigt få vara med från början i ett nystartat affärsområde gör det extra roligt och motiverande”, säger han i ett pressmeddelande.

Nordea lyfter medan hushållen vägrar bromsa
Konsumenterna överraskar Nordea med obruten köplust.
Funnits larm internt
Under det gångna året har banken förlorat flera nyckelpersoner inom sin aktieverksamhet.
Johan Roth, tidigare global aktiechef, har gått vidare till att bygga upp Swedbanks (börskurs Swedbank) nya investmentbankssatsning tillsammans med Sparebank 1.
Missa inte: Massflykten fortsätter: Ännu ett team lämnar storbanken. Dagens PS
I Finland har Janne Sarvikivi lämnat chefsrollen för aktieverksamheten och bytt till Mandatum.
Enligt uppgifter till Finanswatch har det länge funnits interna larm om bristande arbetsmiljö inom vissa delar av organisationen, framför allt inom aktieverksamheten.
Krismöten ska ha förekommit
Trots detta har ledningen inte agerat i någon tydlig utsträckning, vilket flera tidigare medarbetare pekat ut som en orsak till att de valt att gå vidare.
Nordea har inte kommenterat de senaste avhoppen, men uppgifter gör gällande att krismöten nyligen har hållits för att hantera situationen.

Swedbank om konkurrentens aktie: ”Övervärderad”
Swedbank har publicerat nya analyser av storbankskollegorna.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.