Spotify-vd:n Daniel Ek är en stor investerare i försvarsindustrin. Det har lett till bojkotter, men själv är han inte orolig för kritiken.
Ek om vapeninvesteringen: "Inte bekymrad"


Mest läst i kategorin
Daniel Ek har många miljoner att investera efter att ha grundat Spotify.
Genom sitt investeringsbolag Prima Materia går han in i företag som han ser som extra intressanta – och en av hans storsatsningar är det tyska försvarsbolaget Helsing.
Missa inte: Vapenentreprenören om framtidens krig: ”Bara maskiner”. Realtid
Hans inträde i vapenindustrin ledde till kritik – men när Ek nu tankar ytterligare i Helsing avfärdar han de kritiska rösterna, skriver Financial Times.
Samarbetar med Saab
Helsing, som grundades 2021 i München, har snabbt blivit en investerarfavorit i Europa.
Expansionen sammanfaller med en ökad global efterfrågan på modern militärteknik i kölvattnet av det förändrade säkerhetsläget, inte minst på grund av kriget i Ukraina.

Bolaget har hittills tagit in totalt 1,37 miljarder euro i kapital och har stöd från en rad tunga investerare, däribland försvarskoncernen Saab (börskurs Saab) samt riskkapitalbolagen Lightspeed Ventures, Accel, Plural och General Catalyst.
Missa inte: Spotify-grundarens bolag i frontlinjen för defensetech. Realtid
Senaste nytt
”Skyndat på behovet”
Prima Materias investering i den senaste rundan ligger på på 600 miljoner euro. Det fördubblar företagets värdering till cirka 12 miljarder euro och placerar Helsing bland de fem mest värdefulla privata techbolagen i Europa.
”Världen prövas på fler sätt än någonsin tidigare. Det har skyndat på behovet av finansieringen i Helsing”, förklarar Daniel Ek.

Spotify-aktien glödhet – Daniel Ek i vinnarcirkeln
Fortsätter casha hem pengar i kölvattnet av aktiens superstarka utveckling.
Helsing har sålt tusentals beväpnade drönare till Ukraina och har även tecknat kontrakt med Storbritannien, Tyskland och Sverige.
Bolaget genomförde nyligen lyckade testflygningar av sitt autonoma luftstridssystem som bland annat styrde ett Saab-stridsflygplan.
Börjar tillverka egna vapen
Dessutom planerar man nu en flotta av obemannade övervakningsubåtar. Det markerar företagets övergång från att bara leverera mjukvaran till att bli en bredare aktör.
”Vi befinner oss nu vid en brytpunkt, där vi går från att vara ett mjukvaruföretag till ett företag som täcker allt, såväl AI-mjukvaran som hårdvaran”, säger Ek.
När Ek gjorde sin första investering i Helsing ledde det till och med till bojkotter av Spotify, där han fortfarande är vd, skriver Billboard.
Missa inte: Rev lyxvillan – nu har Daniel Ek köpt en halvö. Dagens PS
Börsnotering lär komma i framtiden
Nu är han dock inte orolig för en liknande backlash.
”Jag är säker på att folk kommer att kritisera det och det är okej. Personligen är jag inte bekymrad över det. Jag fokuserar mer på att göra det jag tycker är rätt och jag är 100 procent övertygad om att detta är rätt sak för Europa”, säger Ek till FT.
Grundarna – Torsten Reil, Gundbert Scherf och Niklas Köhler – planerar att behålla kontrollen över bolaget och har inga planer på försäljning, men ser en börsnotering som ett framtida mål.

Ek gör ny försvarsinvestering – med brittisk militär
Försvarsfonden leds av en före detta brittisk generalmajor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.