Realtid

Ek gör ny försvarsinvestering – med brittisk militär

ek
Daniel Ek (t. h.) utökar sina investeringar i försvarssektorn med hjälp av den brittiske militären James Chiswell. (Foto: Terje Pedersen/NTB/TT/Wikicommons)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 16 apr. 2025Publicerad: 16 apr. 2025

En försvarsfond som leds av en före detta brittisk generalmajor. Det är Daniel Eks senaste investeringsprojekt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I KORTHET

  • Daniel Ek investerar i brittiska High Tor Capital, fokuserat på försvarsteknik, tillsammans med Saab och Wallenbergsfären.
  • Bolaget leds av brittiske militären James Chiswell och ska satsa på teknik kopplad till nationell säkerhet.
  • Intresset för defensetech växer i Europa trots ESG-utmaningar, och Jacob Wallenberg förespråkar ökad försvarsupprustning.

Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid

Daniel Ek är mest känd för att vara en av grundarna till Spotify, men under de senaste åren har han testat sina vingar på helt andra områden.

Han var en av de första stora investerarna i det tyska defensetech-bolaget Helsing, som har både hajpats och kritiserats under de senaste månaderna.

Missa inte: AI tar över slagfältet med historiskt Nato-kontrakt: ”Galet”. Realtid

Nu gör han en ny försvarssatsning i ett brittiskt riskkapitalbolag, skriver Dagens Industri.

Flera svenska kopplingar

Det handlar om bolaget High Tor Capital, som ska göra investeringar inom försvarsteknik och nationell säkerhet. Bakom bolaget står en brittisk militär, James Chiswell.

Chiswell är tystlåten när DI ringer upp honom, men bekräftar ändå att High Tor Capital ska fungera som en investeringsplattform framöver.

ANNONS

”Vi startas i en tid då det är viktigt med kloka investeringar i avgörande, fundamental teknik”, säger han.

Daniel Ek tar rygg på Sveriges Warren Buffett

Sveriges egen Warren Buffett har varit investerad i aktien i flera år.

Ek är inte heller den enda svensken som har koppling till fonden. Även Saab (börskurs Saab) – som tidigare samarbetar med Ek genom investeringar i Helsing – har satsat pengar i fonden.

Det gäller även Wallenbergsfären, som förutom att vara delägare i Saab också har gjort en egen investering i High Tor Capital genom Navigare.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Vill ha mer upprustning

Defensetech, eller försvarsteknik som branschen också kallas, har varit omskrivet eftersom det har funnits ESG-regler som har hindrat vissa investeringar. Samtidigt tros sektorn växa snabbt, särskilt i Europa, när fler regeringar satsar på upprustning.

Missa inte: ETF:erna som tar rygg på Europas upprustning. Realtid

Jacob Wallenberg är själv en av dem som har talat om behovet av att satsa mer pengar på försvaret. Han är till och med öppen för att Sverige borde låna för att snabbare kunna rusta upp.

ANNONS

”Det här är inte bara en engångskostnad utan det kommer att vara en betydligt högre nivå på årliga kostnader”, sa han till Dagens Industri i samband med Företagardagarna i mars.

Vapenentreprenören om framtidens krig: ”Bara maskiner”

Mjukvaruföretaget Helsing kan få en viktig roll i Europas upprustning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS